DÖVÜLDÜ
YAKILDI
ÖLÜME TERK EDİLDİ

“Birkaç yüz metre ötede çevik kuvvet polisini gördüm. İlk başta tazyikli su sıktılar. Sonra karnıma bir biber gazı kapsülü geldi ama yere düşmedim. Yaklaşık beş polis gelip bana vurmaya başladı. Bir tanesi gözüme bir şey sokup gözümü çıkardı. O sırada yerde hareket etmeden yatıyordum. Bir tanesinin ‘Bu gitti, işini tamamen bitirelim’ dediğini duydum. Beni 10-20 metre kadar sürükleyerek ateşe attılar. Sonra gittiler. Ateşten sürüklenerek çıktım. Daha sonra hastaneye kaldırıldım.”

Bu sözler 37 yaşındaki iki çocuk babası olan ve minibüs şoförlüğü yapan Hakan Yaman’a ait. Hakan Yaman, 3 Haziran’da akşam mesaisini bitirmiş İstanbul’un Sarıgazi semtinde bulunan evine dönüyordu. Arabasını evinden birkaç sokak öteye park etti ve eve yürümeye başladı. Demokrasi Caddesi’nin yakınında gerçekleşen bir eylemin yakınından geçiyordu. Polis Hakan Yaman’a o sırada saldırdı.

Adli tıp raporuna göre Hakan Yaman polis saldırısından dolayı başından ve yüzünden ciddi şekilde yaralandı. Burnu, elmacık kemiği ve çenesi kırıldı. Kafatasından çenesine kadar bir kırık ve ateşe atıldığı için sırtında ikinci derece yanık vardı. Bir gözünü tamamen kaybetti ve diğer gözünde yüzde 80 görme kaybı oluştu. Saldırı sırasında bilincini kaybetti ve bir görgü tanığı saldırıyı cep telefonu ile kaydetti. Bu videoda iki çevik kuvvet polisi TOMA’nın yakınında, dört polis de bir kişiyi ateşe sürüklerken görülüyor.

Hakan Yaman cinayete teşebbüsten dava açtı ancak henüz soruşturmada kayda değer bir ilerleme gerçekleşmedi.

Uluslararası Af Örgütü olarak Adalet Bakanı’na Hakan Yaman'a saldıran kişiler hakkında etkin, bağımsız ve tarafsız bir soruşturma yapılmasını güvence altına alma çağrısında bulunuyoruz.


SOKAK EYLEMİ - HAKAN YAMAN’A SALDIRANLAR CEZASIZ KALMASIN!

 

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi #HakanYamanaNeOldu? Diye Soruyor
Uluslararası Af Örgütü olarak bu yıl da Aralık ayında “Haklar İçin Yaz” kampanyasını yürüterek insan hakkı ihlalleri mağdurları ile dayanışma içinde olduğumuzu gösteriyor ve hak mücadelelerinde destek olmak için yetkililere taleplerimizi iletiyoruz.

Tarih: 10 Aralık 2013
Saat: 19.30
Yer: 

İstanbul – Galata Kulesi önü
Ankara – Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı önü
Adana – Atatürk Parkı

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi olarak bu yıl ele aldığımız vaka polis tarafından dövülen, yakılan ve ölüme terk edilen Hakan Yaman.

Bu bağlamda 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde İstanbul’da Galata Kulesi önünde, Ankara’da Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı önünde ve Adana’da Atatürk Parkı’nda buluşarak Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin’den taleplerimizi dile getireceğiz.

Hakan Yaman’ın mücadelesine destek vermek isteyen herkesi bekliyoruz.