DÖVÜLDÜ
YAKILDI
ÖLÜME TERK EDİLDİ

“Birkaç yüz metre ötede çevik kuvvet polisini gördüm. İlk başta tazyikli su sıktılar. Sonra karnıma bir biber gazı kapsülü geldi ama yere düşmedim. Yaklaşık beş polis gelip bana vurmaya başladı. Bir tanesi gözüme bir şey sokup gözümü çıkardı. O sırada yerde hareket etmeden yatıyordum. Bir tanesinin ‘Bu gitti, işini tamamen bitirelim’ dediğini duydum. Beni 10-20 metre kadar sürükleyerek ateşe attılar. Sonra gittiler. Ateşten sürüklenerek çıktım. Daha sonra hastaneye kaldırıldım.”

Bu sözler 37 yaşındaki iki çocuk babası olan ve minibüs şoförlüğü yapan Hakan Yaman’a ait. Hakan Yaman, 3 Haziran’da akşam mesaisini bitirmiş İstanbul’un Sarıgazi semtinde bulunan evine dönüyordu. Arabasını evinden birkaç sokak öteye park etti ve eve yürümeye başladı. Demokrasi Caddesi’nin yakınında gerçekleşen bir eylemin yakınından geçiyordu. Polis Hakan Yaman’a o sırada saldırdı.

Adli tıp raporuna göre Hakan Yaman polis saldırısından dolayı başından ve yüzünden ciddi şekilde yaralandı. Burnu, elmacık kemiği ve çenesi kırıldı. Kafatasından çenesine kadar bir kırık ve ateşe atıldığı için sırtında ikinci derece yanık vardı. Bir gözünü tamamen kaybetti ve diğer gözünde yüzde 80 görme kaybı oluştu. Saldırı sırasında bilincini kaybetti ve bir görgü tanığı saldırıyı cep telefonu ile kaydetti. Bu videoda iki çevik kuvvet polisi TOMA’nın yakınında, dört polis de bir kişiyi ateşe sürüklerken görülüyor.

Hakan Yaman cinayete teşebbüsten dava açtı ancak henüz soruşturmada kayda değer bir ilerleme gerçekleşmedi.

Uluslararası Af Örgütü olarak Adalet Bakanı’na Hakan Yaman'a saldıran kişiler hakkında etkin, bağımsız ve tarafsız bir soruşturma yapılmasını güvence altına alma çağrısında bulunuyoruz.


Hakan Yaman’a ne oldu?

 

Gezi direnişi sırasında eylemci sanılarak polis tarafından şiddet gören, dövülen, tek gözü çıkarılan ve ateşin içine atılan servis şoförü Hakan Yaman tek gözünü kaybetti. Af Örgütü’nün yayınladığı rapora göre diğerinde de %80 görme kaybı var) ve beyninde kalıcı hasarlar oluştu; çene, alın ve burun kemikleri kırıldı. Hakan Yaman’a bunları yaşatan polisler henüz tespit edilemedi.

Uluslarası Af Örgütü bundan 1 ay önce yayınladığı raporun ardından Hakan Yaman’a yapılanların takipçisi olacağını da duyurdu. Uluslararası Af Örgütü Türkiye’nin direktörü Murat Çekiç’in Twitter hesabından duyurmasıyla haberdar olduğumuz üzere örgüt 1 Aralık gecesinde Çağlayan Adliyesi ve Galata Kulesi’ne projeksiyonla yansıtma yaparak Hakan Yaman’ın fotoğrafını yansıtarak adalet çağrısında bulundu.


Eylemin amacı Hakan Yaman için Çağlayan Adliyesi’nin bağımsız ve tarafsız soruşturma sürdürmesi. Af Örgütü olay yerinden canlı yayın yaptı ve Twitter’da paylaştı.

http://vagus.tv/2013/12/02/hakan-yamana-ne-oldu/