DÖVÜLDÜ
YAKILDI
ÖLÜME TERK EDİLDİ

“Birkaç yüz metre ötede çevik kuvvet polisini gördüm. İlk başta tazyikli su sıktılar. Sonra karnıma bir biber gazı kapsülü geldi ama yere düşmedim. Yaklaşık beş polis gelip bana vurmaya başladı. Bir tanesi gözüme bir şey sokup gözümü çıkardı. O sırada yerde hareket etmeden yatıyordum. Bir tanesinin ‘Bu gitti, işini tamamen bitirelim’ dediğini duydum. Beni 10-20 metre kadar sürükleyerek ateşe attılar. Sonra gittiler. Ateşten sürüklenerek çıktım. Daha sonra hastaneye kaldırıldım.”

Bu sözler 37 yaşındaki iki çocuk babası olan ve minibüs şoförlüğü yapan Hakan Yaman’a ait. Hakan Yaman, 3 Haziran’da akşam mesaisini bitirmiş İstanbul’un Sarıgazi semtinde bulunan evine dönüyordu. Arabasını evinden birkaç sokak öteye park etti ve eve yürümeye başladı. Demokrasi Caddesi’nin yakınında gerçekleşen bir eylemin yakınından geçiyordu. Polis Hakan Yaman’a o sırada saldırdı.

Adli tıp raporuna göre Hakan Yaman polis saldırısından dolayı başından ve yüzünden ciddi şekilde yaralandı. Burnu, elmacık kemiği ve çenesi kırıldı. Kafatasından çenesine kadar bir kırık ve ateşe atıldığı için sırtında ikinci derece yanık vardı. Bir gözünü tamamen kaybetti ve diğer gözünde yüzde 80 görme kaybı oluştu. Saldırı sırasında bilincini kaybetti ve bir görgü tanığı saldırıyı cep telefonu ile kaydetti. Bu videoda iki çevik kuvvet polisi TOMA’nın yakınında, dört polis de bir kişiyi ateşe sürüklerken görülüyor.

Hakan Yaman cinayete teşebbüsten dava açtı ancak henüz soruşturmada kayda değer bir ilerleme gerçekleşmedi.

Uluslararası Af Örgütü olarak Adalet Bakanı’na Hakan Yaman'a saldıran kişiler hakkında etkin, bağımsız ve tarafsız bir soruşturma yapılmasını güvence altına alma çağrısında bulunuyoruz.


Af Örgütü’nden lazerli soru: “Hakan Yaman’a ne oldu?”

 

Af Örgütü, Gezi parkı eylemleri sırasında polisin gözünü çıkarıp ateşe atarak terk ettiği servis şoförü Hakan Yaman için Çağlayan Adliyesi’ne an be an iPad’e yazılan ya da yazılıp hazırlanan metinler projeksiyonla yansıtıldı, ”Bağımsız ve tarafsız soruşturma talep ediyoruz” denildi.

Servis şoförü Hakan Yaman, 3 Haziran 2013 akşamı, Sarıgazi Demokrasi Caddesi üzerinde Gezi eylemcilerine saldıran çevik kuvvet polisleri tarafından eylemci sanılarak feci şekilde dövülmüş, işkenceyle gözü çıkarılarak ateşin üzerine atılmıştı. Polislerin öldüğünü düşünerek terk ettiği Yaman, sürünerek ateşten çıkmaya çalışmış, çevredekiler tarafından kurtarılarak hastaneye götürülmüştü.


Tek gözünü kaybeden, darp sonucu beyninde hasarlar oluşan, çene kemikleri ile alın ve burun kemikleri kırılan Yaman’a bu işlemi yapan polisler hala bulunamadı. Uluslararası Af Örgütü, Ekim ayı başında yayınladığı raporunda Yaman’ın durumuna, “burnu, elmacıkkemiği ve çenesi kırılmış, bir gözünü tamamen kaybetmiş, diğer gözünde de yüzde 80 görme kaybı ortaya çıkmıştır” tesbitiyle yer vermiş ve cezasız kalan diğer vakalarla birlikte Hakan Yaman olayının da takipçisi olacağını duyurmuştu.

İki çocuk babası Yaman, başına gelenleri şöyle anlatmıştı: “5-6 polisin bana doğru koşarak geldiğini gördüm. Vurdu, beni yere düşürdü. (…) Sert cisimlerle vuruyorlardı, hissediyordum ama göremiyordum. O yetmezmiş gibi içlerindeki sivil polis direk gözümün içine bir şeyle vurmuş. Gözümü çıkartmış resmen. O da yetmezmiş gibi bu sefer çekip ateşin içine bırakıyorlar.”

http://zete.com/2013/12/af-orgutunden-lazerli-soru-hakan-yamana-ne-oldu/